گام هایی ساده برای تعیین هدف در رسانه های اجتماعی

گام هایی ساده برای تعیین هدف در رسانه های اجتماعی
بر هیچ‌کس پوشیده نیست که تعیین اهداف، احتمال موفقیت شما در رسانه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد، اما آیا می‌دانید که نوشتن این اهداف رسیدن به آن‌ها را تسریع می‌بخشد؟ آمار نشان می‌دهد که کسانی که اهداف خود را می‌نویسند، پنجاه درصد بیش از کسانی که این کار را نمی‌کنند به اهداف‌شان نزدیک می‌شوند.

پس چرا تعداد بسیار کمی از افراد یک برنامه استراتژیک برای موفقیت دارند؟! فقط یک پاسخ برای آن وجود دارد، بهانه! بهانه‌هایی مثل کمبود وقت و یا این‌‎که من نمی دانم از کجا باید شروع کنم و غیره.

اگر می‌خواهید در رسانه‌هایی اجتماعی به موفقیت دست پیدا کنید، هیچ بهانه ای پذیرفتنی نیست. بنابراین شما باید آن‌چه را که می‌خواهید، ابتدا پیش‌بینی کنید. سپس شما یک برنامه استراتژیک داشته باشید و مرحله به مرحله آن را در کسب‌وکارتان اعمال کنید. آیا می‌خواهید شروع کنید؟ در ادامه پنج راه ساده برای ایجاد اهداف رسانه‌های اجتماعی وجود دارد.

  • تجسم اهداف

تجسم اهداف اولین گام و یک جز حیاتی برای موفقیت شماست. این گام آسان نیست و رد کردن آن شکست شما را تضمین می‌کند. سه راه برای شروع این فرآیند وجود دارد:

الف) استفاده از یک ابزار و یا یک برنامه

اگر میخواهید عادات جدیدی ایجاد کنید از یک سرویس یادآوری همانند LIFETICK استفاده کنید.این سرویس  به شما کمک می‌کند تا تجسم کنید، استراتژی بسازید و سپس وضعیت اهداف خود را پیگیری کنید. شما با تعریف ارزش‌های خود شروع می‌کنید و سپس اهداف خود را تنظیم می‌کنید. هنگام تعیین هرهدف بایستی سوالات زیر را برای خود پاسخ دهید و یادداشت کنید. آیا چیزی که شما می‌خواهید به آن برسید خاص است؟     آیا هدف شما قابل اندازه‌گیری است؟ آیا می‌توانید به این هدف دست یابید؟ آیا هدف شما با ماموریت، چشم‌انداز و ارزش‌های شما همسو است؟ چه زمانی می‌خواهید به این هدف برسید؟ به همین سادگی!

ب) صحبت کردن در مورد اهداف با یک مشاور

اهداف خود را با مشاوری مطمئن و مجرب به اشتراک بگذارید. اگر می‌خواهید کسی برای کسب‌وکار شما مفید واقع شود باید به صورت شفاف در مورد همه‌چیز با او صحبت کنید.

ج) استفاده از تخته اهداف

یک تخته اهداف برای تیم‌تان تهیه کنید، در ادامه در مورد چگونگی ایجاد تخته اهداف صحبت می‌کنیم:

به اهدافی که تعربف کرده‌اید نگاهی بیندازید و فکر کنید که چگونه این تخته را برای ماه‌های آینده آماده کنید. مجلات را جستجو کنید و شروع کنید به قیچی کردن هر چیزی که می‌تواند یکی از اهداف شما باشد. با جستجوی کلمه‌ی vision boards شما صدها تصویر از تخته‌های اهداف خوب را خواهید یافت.

Untitled3

  • یادداشت کردن

گاهی اوقات ابزار مورد علاقه ساده‎‌ترین آن‌ها است. یک کاغذ و قلم بردارید و آنچه را که می‌خواهید به آن برسید، یادداشت کنید. قلم و کاغذ اهداف را در ذهن شما مرتب می‌کنند. اما این روش برای همه مفید نیست، اگر شما با قلم و کاغذ راحت نیستید می‌توانید از ابزاری مثل Evernote استفاده کنید.

چگونه رسانه‌های اجتماعی از اهداف بازاریابی شما حمایت خواهند کرد؟ به هنگام نوشتن اهداف خود را به صورت واضح مشخص کنید. بعنوان مثال فرض کنید که هدف شما ایجاد یک پایگاه از طرفداران شرکت است. برای این کار شما باید به طور مداوم، محتوای مرتبط را با دنبال‌کنندگان و طرفداران خود به اشتراک بگذارید. شما نیاز دارید به:

– پیگیری و اندازه‌گیری محتوای به اشتراک گذاشته شده

– پاسخ سریع به سوال‌ها و کامنت‌ها

– تجزیه و تحلیل آن‌چه که کار می‌کند و آن‌چه که کارساز نیست

 

  • ساخت یک طرح کاری

شما در این بخش باید آن‌چه را که نیاز دارید، برای رسیدن به اهداف رسانه‌های اجتماعی خود پیش‌بینی کنید. آن می‌تواند یک دستیار، بودجه و یا یک استراتژی یکپارچه‌تر باشد. در این قسمت شما باید شروع کنید کارهای کوچک و جزئیات روزانه خود را تدوین و فرموله کنید.

بعنوان مثال ، شبکه اجتماعی توئیتر بخشی از استراتژی بازاریابی کلی شما است و از موفقیت شما حمایت می‌کند. بنابراین شما باید روزانه کارهای مختلفی را انجام دهید و استراتژی خود را به جلو ببرید.

توئیتر- روزانه

بررسی کلمات کلیدی در Sprout Social و پاسخ به سوالات ارزشمند

استفاده از Commun.it برای پاسخ به اثرگذارنده‌ها، ایجاد ارتباط‌های جدید و به اشتراک‌گذاری پست‌های دیگران

نظارت بر منشن‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و سوالات

در زیر یک طرح کاری نمونه آورده شده است:

Untitled4

  • زمان بندی

زمان‌بندی ذهن را بهبود می‌بخشد و  فرآیندهای بیش از حد طولانی را حذف می‌کند. با زمان‌بندی به احتمال زیاد شما شروع به فکر کردن خارج از جعبه خواهید کرد. هنگامی که شما چگونه، چه وقت و چرایی اهداف خود را شناسایی کردید، باید زمان‌بندی نهایی را انجام دهید. این زمان‌بندی به نقطه عطف تبدیل خواهد شد. نقطه عطف به شما اجازه‌ی پیگیری، اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل پیشرفت‌ها را خواهد داد. هم‌چنین یک راه بسیار خوب برای دادن انگیزه و انرژی به شما برای رسیدن به هدف نهایی‌تان است.

زمان‌بندی‌ها را به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه اضافه کنید. بسیاری از افراد از google calendar استفاده می‌کنند، اما شما می‌توانید از هر ابزار بهتر دیگری استفاده کنید. مهم این است که از برنامه لغزش نداشته باشید.

در این لینک می‌توانید به صورت گام به گام در مورد  google calendar آموزش ببینید.

  • ایجاد اهداف بزرگ کششی

هیچ شکی در ایجاد آن وجود ندارد، ایجاد یک هدف بزرگ ترسناک است اما نگران نباشید، کاملا طبیعی است که هر چیزی که شما را از راحتی دور کند باعث استرس و اضطراب شما شود. اما در مورد این فکر کنید، وقتی شما به این هدف رسیدید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تجسم کنید چگونه از خط پایان عبور خواهید کرد. مطمئنا درآن زمان حس بسیارخوبی خواهید داشت. اهداف کششی میتواند ، جذب ده مشتری کسب‌وکار جدید از طریق شبکه اجتماعی لینکدین در هر ماه باشد و یا افزایش فزاینده ارتباطات در صفحه فیسبوک و یا اشتراک گذاری مطالب وبلاگ شما درشبکه های اجتماعی.

نتیجه‌ی نهایی هرچقدرمهم باشد ، جشن گرفتن موفقیت نیز به همان اندازه مهم است. پس از یک موفقیت توقف کنید و به سادگی از موفقیت خود لذت ببرید.